Vlastnosti a mýty
Vlastnosti a mýty
Současné kontaktní čočky jsou moderní alternativou korekce zraku. Jsou velmi pohodlné při nošení, snadno se s nimi manipuluje a již změnily život miliónům svých nositelů. Nošením kontaktních čoček se zařadíte do společnosti aktivních lidí používajících tento moderní způsob korekce zraku. Užijte si s přáteli pohodlí na večírcích, svobodu při sportu a eleganci, kdež jdete s někým na večeři. S kontaktními čočkami budete vypadat jinak – zkuste to !! U nás najdete vše potřebné.
Ne všechny kontaktní čočky jsou stejné nebo podobné. Vhodnost čočky pro určitého nositele ovlivňuje řada rozličných faktorů jako jsou například věk, životní styl, vlastnosti korekce. Proto může pouze kontaktolog rozhodnout, které kontaktní čočky nejlépe splní Vaše specifické potřeby. Nositelé kontaktních čoček mají v současné době více možností výběru než kdykoliv předtím. Většina současných kontaktních čoček je určena pro častou výměnu a poskytuje nositelům možnost využít beze zbytku jejich možnosti při zachování zdravých očí. Všechny čočky lze rozdělit do dvou hlavních skupin podle toho, zda jsou určeny k dennímu nošení nebo k přespávání s nasazenými čočkami.
Jak vybrat správné kontaktní čočky?
Když se rozhodnete vyzkoušet kontaktní čočky, navštivte očního odborníka – kontaktologa a požádejte ho o osvědčenou kvalitní značku čoček. Nedělejte kompromisy. Vždy se ptejte, co je nejlepší pro Vaše oči a pro Váš životní styl. Váš kontaktolog Vás bude informovat o dostupných možnostech a před vyzkoušením čoček provede oční vyšetření. Připravte se na uhrazení poplatku za vyšetření, které je nezbytné pro výběr čoček a zachování zdraví Vašich očí. Samotný průběh vyšetření je bezbolestný a netrvá příliš dlouho.
Pouze kontaktolog může zajistit zdraví Vašich očí správnou aplikací různých typů kontaktních čoček, včetně barevných. Váš oční odborník zvolí ty nejvhodnější kontaktní čočky, které nejlépe splní Vaše nároky na zrak a potřeby Vašeho životního stylu.
Správným nošením chráníte svůj zrak
Pravidelná výměna čoček přináší více než jen pocit z nasazení nových čistých čoček. Má také zásadní význam pro zdraví Vašich očí. Může Vám také připadat nelogické vyhodit čočky, se kterými ještě dobře vidíte a pohodlně. Oční komplikace však často nemají žádné varovné příznaky a při pomalém zhoršování může dojít k výraznému pozorovanému poklesu vidění. Komplikacím lze předejít, pokud budete vyhazovat čočky dříve než by mohlo nastat nějaké zhoršení jejich vlastností. Dodržování režimu výměn podle doporučení kontaktologa je prevencí možných budoucích problémů.
Základní Pravidla pro použití kontaktních čoček
- Nikdy nesmíte spát s nasazenými kontaktními čočkami, které jsou určeny k dennímu nošení. Možnost přespávat s nasazenými kontaktními čočkami musí vždy schválit kontaktolog. Nevhodné přespávání s nasazenými kontaktními čočkami by mohlo způsobit nedostatek kyslíku pro rohovku a snížení obranyschopnosti proti očním infekcím.
- Vždy vyměňujte kontaktní čočky podle doporučení Vašeho kontaktologa. Jejich dlouhé nošení bez výměny může vést ke tvorbě usazenin na jejich povrchu s následným podrážděním a zhoršením vidění. Pamatujte, že tím častěji budete čočky vyměňovat, tím zdravější to bude pro Vaše oči.
- Někdy je obtížné si zapamatovat, kdy máte čočky vyměnit. Zapište si den výměny čoček do Vašeho kalendáře. Pokud máte elektronický kalendář, naprogramujte si upomínku výměny čoček. Lísteček s připomínkou data výměny čoček si můžete umístit například i tam, kde si čočky nasazujete a snímáte.
- Nezapomeňte, že pokud máte pochybnosti, vždy si nasaďte nový pár čoček.
- Kontaktní čočky jsou zdravotnický prostředek a musí se s nimi také tak zacházet. Opomenutí dodržování instrukcí může vést, stejně jako u jiných zdravotnických prostředků, ke zvýšení rizika zdravotních problémů.
- Aby jste své kontaktní čočky co nejlépe využili, musíte se o ně dobře starat podle doporučení Vašeho kontaktologa.
- Víte, že používání jedněch čoček různými lidmi je velkým rizikem pro bezpečnost a zdraví Vašich očí ? Kontaktní čočky jsou vybrány pro konkrétní oči a nikdy by neměly být sdíleny s někým jiným.
- Péče o Vaše kontaktní čočky je péčí o Vaše oči
Pokyny k péči o čočky
- Prvním krokem před manipulací s čočkami , ať se jedná o nasazování, snímání nebo čištění, je mytí rukou . Jinak by mohlo dojít k přenesení všeho, co je na rukou, na kontaktní čočky. Nebezpečné jsou především bakterie a další mikroorganismy.
- K mytí rukou jsou vhodnější neparfémovaná antibakteriální tekutá mýdla z dávkovače oproti kostkám pevných mýdel, které mohou být snadněji znečištěny.
- Mýdlo musí být z rukou pečlivě opláchnuto , aby se jeho zbytky nemohly dostat na čočku.
- Ruce musí být vždy osušeny ručníkem nepouštějícím vlákna, ta by se mohla dostat na kontaktní čočky.
- Všechny kontaktní čočky, které jsou nasazovány více než jednou, musí být před opakovaným nasazením vyčištěny a vydezinfikovány. Je potřeba z jejich povrchu odstranit choroboplodné zárodky, které by mohly způsobit komplikace, a usazeniny tvořené například bílkovinami, tuky a vápníkem, které se na čočkách tvoří z přirozeného slzného filmu. Ty snižují pocit pohodlí a zvyšují citlivost očí vůči infekcím.
Navštivte svého očního odborníka
- Pravidelné kontroly u Vašeho očního odborníka mají význam pro zdraví Vašich očí i pro Váš celkový zdravotní stav.
- Pravidelné kontroly u Vašeho očního odborníka jsou jedinou možností, jak předcházet problémům a zachovat si dobrý zrak a zdravé oči.
- Pamatujte si, že některé oční choroby mohou probíhat dlouho nepozorovaně. Opomenutí očního vyšetření je opomenutí šance objevit možné zdravotní problémy jakými jsou například cukrovka, vysoký krevní tlak a další, jejichž první zjevné příznaky se mohou projevit na očích. Při běžném očním vyšetření se mohou zjistit známky uvedených problémů dříve než by mohlo dojít k nevratnému poškození Vašich očí i zdraví celého organismu.
Mýty o kontaktních čočkách
1. MÝTUS : Kontaktní čočky nejsou pohodlné
Jste si jisti? Již jste je někdy vyzkoušeli? Kontaktní čočky se používají již mnoho let. Ale teprve v několika posledních letech došlo k výraznému přelomu ve vývoji jejich nových materiálů. Posuďte, jak rychle se vyvíjí počítače v průběhu jednoho roku. Podobně rychlý vývoj je v posledních letech spojen s kontaktními čočkami. Nové čočky jsou velmi měkké, tenké a ohebné a co je velmi důležité uchovávají vlhkost pro vynikající pohodlí. Materiál a design umožňují čočkám se přizpůsobit jedinečnému tvaru Vašich očí. Díky tomu, že jsou kontaktní čočky pravidelně vyměňovány, mohou být stále čisté, pohodlné a jako nové. Kontaktní čočky jsou tak pohodlné, že nejsou při nošení vůbec cítit.
2. MÝTUS: Musí být nepříjemné si dávat něco do očí
To je normální reakce nového zájemce o nošení kontaktních čoček. Dokonce má své jméno: „Pokafobie" neboli strach z dotyku očí. Počáteční obava je pochopitelná, ale nepříjemné pocity rychle zmizí. Poté, co Vám kontaktolog ukáže, jak se správně nasazují a snímají čočky, sami zjistíte, že je to stejně snadné jako obouvat a sundávat boty. Milióny nositelů čoček to bez problémů dělají, proč byste nemohli i Vy – zkuste to a uvidíte.
3. MÝTUS: Kontaktní čočky pravidelně vyvolávají oční infekce
Kontaktní čočky samy o sobě nejsou příčinou očních infekcí. Infekce vyvolávají choroboplodné zárodky usazené na jejich špinavém povrchu. Problémy působí špatná hygiena a nevhodný způsob nošení čoček. Pokud budete postupovat podle pokynů svého kontaktologa pravidelně čistit a dezinfikovat své čočky, budete si moci jejich pohodlí užívat nepřetržitě. Je důležité si pamatovat, že čím častěji čočky vyměňujete za nové, tím je to zdravější pro Vaše oči, protože je tak sníženo riziko tvorby organických usazenin z Vašeho slzného filmu. Tyto usazeniny, tvořené většinou tuky a bílkovinami, mohou sloužit k ochraně a výživě choroboplodných zárodků. Ty však nemají šanci přežít, pokud jsou čočky pravidelně a pečlivě čištěny, dezinfikovány a vyměňovány.
4. MÝTUS: Kontaktní čočky nejsou zdravé
Materiál kontaktních čoček je bikompatibilní, to znamená, že nepůsobí problémy ve styku s tkáněmi lidského těla. Podobné materiály jsou často používány v mnoha jiných lékařských oborech. Současné materiály navíc poskytují vysokou propustnost pro kyslík. S moderními kontaktními čočkami je již minulostí nedostatek kyslíku dodávaného k oku. Tvar kontaktních čoček vyhovuje povrchu oka, což přináší optimální pohodlí. Z uvedeného vyplývá, že kontaktní čočky jsou zdravou možností korekce zraku, pokud jsou správně aplikovány a nošeny, pokud je jim věnována patřičná péče a pokud jsou pravidelně vyměňovány, vše podle doporučení kontaktologa. Kontaktní čočky jsou zdravotnickým prostředkem, proto je dodržování všech doporučení očního odborníka nezbytné.
5. MÝTUS: Kontaktní čočky nedovolí mým očím „dýchat"
Pro zdraví očí je nezbytný přísun určitého množství kyslíku k jejich povrchu (především rohovce). Kyslík se musí k rohovce dostat přes nasazenou čočku. Potřebné množství kyslíku je jiné, pokud nosíte čočky pouze přes den nebo pokud s nimi chcete i spát. Váš kontaktolog Vám poradí, které čočky jsou nejvhodnější pro Vaše potřeby a Váš životní styl. Pokud budete dodržovat pokyny očního odborníka, můžete se spolehnout na to, že Vaše oči nebudou trpět nedostatkem kyslíku potřebného k „dýchání". Materiál kontaktních čoček je nejvýznamnějším faktorem pro dostatečný přísun kyslíku k rohovce, jeho dodávka však závisí i na dalších okolnostech.
Svou roli hraje péče o čočky. Usazeniny na jejich povrchu brání prostupu kyslíku čočkou. To je jeden z důvodů, proč jsou čištění a dezinfekce čoček tak důležité pro zdraví očí. Kombinace správné péče a časté výměny čoček pak umožní využít celý potenciál jejich zdravého nošení.
6. MÝTUS: Při nošení se mi kontaktní čočky mohou dostat za oko
Ne, není možné, aby se čočky při nošení dostaly za oko. Pokud výjimečně sklouznou ze své správné polohy, mohou zůstat pouze na přední části oka nebo pod víčky. Oko je chráněné spojivkou – blánou, která přechází z jeho povrchu na zadní stranu víček a brání tomu, aby se čočka dostala za oko.
7. MÝTUS: Čočka mi může při rychlém pohybu z oka vypadnout
Díky stavbě lidského oka je prakticky nemožné, aby z něho měkká kontaktní čočka vypadla. Proto můžete s kontaktními čočkami provozovat různé sporty. Síla, která drží kontaktní čočku na oku souvisí s jejím průměrem. Proto tvrdé kontaktní čočky, které mají většinou menší průměr, nedrží na oku tak dobře jako měkké kontaktní čočky. Kontaktní čočky mohou vypadnout z oka velmi vzácně a nestává se tak, pokud na oku dobře „sedí". Pokud čočka vypadne, je to důvod k návštěvě kontaktologa a ověření vhodného výběru parametrů.
8. MÝTUS: Čištění čoček trvá věčnost
Čištění čoček je velmi důležité pro zdraví Vašich očí. V současné době je, díky víceúčelovým roztokům, péče o čočky výrazně jednodušší než tomu bývalo v minulosti. Doba nutná k péči o čočky závisí na typu čoček a na vybraném systému péče. Nejlepším způsobem je vyčištění čoček a jejich dezinfekce při uložení do roztoku přes noc. Vždy dodržujte pokyny uvedené v informacích k používaným prostředkům péče o čočky. Pokud patříte k osobám, které ocení nejpohodlnější způsob nošení čoček, vyberte si jednodenní jednorázové čočky. Každé ráno nasadíte zcela nový pár a sejmete ho a vyhodíte než půjdete spát. Tak se nebudete muset o čištění vůbec starat.
9. MÝTUS: Při nošení čoček nebudu moci používat make-up
Můžete. Musíte však zvolit správné pořadí: Nanášejte make-up až po nasazení čoček a odstraňujte ho až po jejich sejmutí – je to zcela jednoduché. Pokud používáte aerosoly jako například lak na vlasy, musíte přitom zavřít oči, aby spray neulpěl na kontaktních čočkách.
10. MÝTUS: Barevné kontaktní čočky jsou pouze pro toho, kdo potřebuje korekci zraku
Barevné kontaktní čočky jsou dostupné s dioptriemi i bez dioptrií. Znamená to, že je můžete nosit, i když nepotřebujete korekci zraku. Přestože nepotřebujete korekci zraku, musí být barevné čočky aplikovány kontaktologem a vyžadují stejné postupy a péči jako jiné kontaktní čočky.
11. MÝTUS: Všechny kontaktní čočky jsou téměř stejné
To není pravda. Díky pokrokům v technologii existuje mnoho rozdílných typů kontaktních čoček. Ačkoliv existují různé možnosti dělení, je možné rozdělit kontaktní čočky do dvou hlavních skupin. Kontaktní čočky pro denní nošení a čočky pro prodloužené nošení (s přespáváním s nasazenými čočkami). Vzhledem k individuálnímu stavu očí, k rozdílné korekci a různému životnímu stylu je důležité se o výběru čoček poradit s kontaktologem.
12. MÝTUS: Čím více vody kontaktní čočka obsahuje, tím je propustnější pro kyslík
To je velmi běžný mýtus. Nová generace čoček vyrobená ze silikon-hydrogelových materiálů propouští daleko více kyslíku, protože obsahuje méně vody než je tomu u tradičních hydrogelových měkkých čoček.
13. MÝTUS: Kontaktní čočky mi neumožňují tak jasné vidění jako brýle
Ve skutečnosti je to často naopak. Kontaktní čočky jsou uloženy přímo na oku a nekorigují Váš zrak ze vzdálenosti jednoho až dvou centimetrů jako brýle. To je důvodem, proč někdy umožňují kontaktní čočky lepší vidění. Poskytují také širší zorné pole a lepší periferní vidění než brýle, bez ohledu na to, kterým směrem se díváte, protože kontaktní čočky se na rozdíl od brýlí pohybují současně s očima. Navíc se kontaktní čočky nezamlžují, nepadají a nerozbíjejí se při různých činnostech a nepadají na ně kapky deště. Při různých druzích sportu jsou kontaktní čočky mnohem lepší možností korekce než brýle.
14. MÝTUS: Kontaktní čočky se nedají nosit při astigmatismu
Možnost korekce astigmatismu pomocí čoček ze všech druhů materiálů nebyla dříve dostupná. Pokrok v několika minulých letech to však změnil. Astigmatismus již není překážkou nošení kontaktních čoček a naopak může být pomocí čoček většinou dobře korigován.
15. MÝTUS: Presbyopové nemohou nosit kontaktní čočky, Kontaktní čočky nemohou nosit lidé, kteří potřebují korekci pouze na blízko
Jsou různé způsoby jak korigovat presbyopii (potřebu brýlí na čtení) pomocí kontaktních čoček. Jednou z možností je technika „monovision". Při monovision je jedno oko kontaktními čočkami korigováno na blízko a druhé na dálku. Jde to snadno u presbyopů ve věku kolem 45 let. Druhou možností korekce presbyopů jsou speciální víceohniskové čočky (např. bifokální). Na těchto čočkách se nacházejí určité oblasti určené ke korekci zraku do dálky a oblasti ke korekci do blízka za různých světelných podmínek. Presbyopie není překážkou nošení kontaktních čoček a to ani pro lidi, kteří potřebují brýle pouze na čtení.
16. MÝTUS: Jsem příliš mladý na nošení kontaktních čoček
Nejsou určeny žádné věkové hranice: Kontaktní čočky mohou nosit děti i senioři. Podle nových údajů začínají mladí lidé nosit kontaktní čočky průměrně ve věku 13 let. Kontaktní čočky jsou výjimečně pohodlnou možností korekce zraku u mladých lidí vzhledem k jejich každodenním sportovním a různým dalším aktivitám.
17. MÝTUS: Jsem příliš starý na to, abych začal nosit kontaktní čočky
Výhody kontaktních čoček mohou využít lidé každého věku. Jediným omezením nošení kontaktních čoček je jejich kontraindikace (stavy nebo choroby, při kterých není vhodné čočky nosit, protože by to mohlo vést například ke zhoršení očního postižení). Kontraindikace jsou však nezávislé na věku a většinou i na typu kontaktních čoček.
18. MÝTUS: „Kontaktní čočky stojí celé jmění"
Současná cena kontaktních čoček je nižší než si lidé běžně myslí. Díky pokročilým technologiím je jich k dispozici velký výběr. V závislosti na typu čoček a na způsobu výměny nemusí náklady na denní užívání čoček přesáhnout cenu šálku kávy. Váš kontaktolog Vám pomůže vybrat kontaktní čočky, které budou nejvíce vyhovovat korekci Vašeho zraku, Vašemu životnímu stylu a Vašim možnostem.